Pire

Pire görünüm olarak susam tanesi gibi kahverengi ve siyah arası sert kabuklu bir böcektir. İlaçlama için en fazla talep gören ve en fazla zorluk yaşanan böceklerden biri olarak dikkat çekiyor. Ergin pirelerin dış görünüşü oldukça küçüktür, boy olarak iki buçuk milimetre metre boyunda, kanatsız, vücudu iğnelerle kaplı ağızları keskin asalak kan emici haşeredir. Pireleri kan emerek beslenen asalak parazitlerdir. Pire larvaları ise özellikle sindirilmemiş kan içeren organik atıklar ve ergin pirelerin dışkıları gibi çeşitli maddelerle beslenir.

Pirenin üremesi yumurta yolu ile olmaktadır özellikle konakçı üzerinde bırakılan yumurtalar yerlere dökülerek mekanlarda pirelenmelerin ortaya çıkmasına sebep olur. Ancak genellikle pire yumurtası halı, kilim, yatak örtüsü, döşemeler ve yerdeki çatlaklarda kuluçka evresini geçirir. Pireler ortalama olarak birkaç gün içerisinde yumurtadan çıkar çok hızlı ürerler. Bu nedenle pırıltılı altının belirtileri için pek çok belirti mevcuttur.

En belirgin pirelenme işareti özellikle evcil hayvan beslenen evlerde, evcil hayvanların sürekli kendilerini ısırması ve kaşımasıdır. Bu tür davranışlar sergileyen hayvanlarda pirenin kanla beslenmesi sonucu hayvanların duydukları rahatsızlıktan kaynaklanır. Şayet bu tür rahatsızlıklar yaşayan evcil hayvanlarınız varsa veteriner kontrolünde evcil hayvanın kürkü dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Tüylerin dip bölgelerinde, deri üzerinde kaşıntı veren ısırık izleri rahatlıkla görülebilir.

Pireler hastalık bulaştırma potansiyeli yüksek zararlılarıdır. Ayrıca ciltte tahriş yaptıkları bilinmektedir. Pire pisliği çok küçüktür ergin pirelerin dışkıları evde pire İstilasının en belirgin olduğu göstergelerden biridir. Pirelerin dışkısı görünüm olarak iri öğütülmüş karabiber tanelerine benzerlik gösterir. Özellikle evcil hayvanların yatıp kalktığı halı, kilim, yatak ve diğer bölgelerde sıkça görülür. Pireler hakkında dikkat edilmesi bu canlıların son derece istilacı ve dirençli yapılarının olmasıdır.

Pirelerin Özellikleri Nelerdir?

Ergin Pire konakçılarının üzerinde, deri kısmında ısırmışsa ve dolaşıyorsa rahatlıkla görülebilir. Boyutları ortalama iki buçuk milimetre civarındadır. Pirelerin vücudu parlak ve kırmızımsı kahverengi şeklinde bir renge sahiptir. Pirenin özelliği hayvanların kürkleri arasında rahat hareket etmesini kolaylaştıracak şekilde sıkı mikroskobik tüylerle çepeçevre kuşatılmıştır. Pireler kanatsız bir haşere olmasına karşın oldukça uzun mesafelere seçebilme potansiyeline sahiptir.

Pirenin 3 çift uzun bacağı mevcuttur, ülkemizde en fazla görülen kedi piresi evlerde sıkça karşılaşılan bir zararlıdır. Ayrıca köpek piresi, insan ve fare fare piresi de mevcuttur. Pirelerin görüldükleri hayvanlar genellikle kedi, köpek, tavşan, fare, sıçan ve sincaplar olarak dikkat çeker. İnsanlar pireler için cazip bir beslenme kaynağı değildir, ancak beslenebilmek için insanlardan kan emerler bu pire varlığının devam etmesi için zorunluluktur. Dişi pire yumurtalarını konakçılarından yere düşürüp halılara ve mobilyalara yerleştirebilir.

Yere düşen bu yumurtalar 12 gün içerisinde larva şekline gelir pire larvaları genellikle ışığı pek sevmezler. Bu nedenle çatlaklar ve yarıklar da gizlenerek buralarda buldukları organik maddelerden beslenirler. Pire larvaları ortalama 18 günde oluşur etraflarına küçük koza yaparak pupa evresine geçiş yaparlar. Bu aşamadan sonra ortalama 2 haftalık bir süre içerisinde ergin pireler oluşur. Hızlı bir şekilde yiyecek aramaya ve kan emmeye ihtiyaç duyarlar.

Pire evcil hayvanların ve çiftlik hayvanlarının bulundukları bölgelerde çok büyük yoğunluklar halinde görülebilir. Pire varlığını ortadan kaldırmak için genellikle önleyici tedbirler belirli bir seviyede azalmasına sebep olur. Ancak evdeki pirelerin yok edilmesi için mutlaka pire ilaçlama desteği şarttır. Bilindiği gibi pireler insanlar üzerinde beslenebilen haşerelerdir. Bu nedenle insandan pire beslenmesi sonrası pirelere karşı alerjik durumlar yaşanır. Pirelerden kurtulmak oldukça zordur bu nedenle bireysel olarak pire ile mücadele hemen hemen imkansıza yakındır.

Pirelerden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Pirelerden kurtulmak zordur çünkü pire İstilası çok kapsamlı bir mücadeleyi zorunlu kılar. Pirelerden kurtulmak için sadece evcil hayvanlar üzerinde pire ile mücadele ya da bireysel pire ısırıkları ile uğraşmak çözüm olmaz. Pireler ile mücadelenin en etkili yolu hiç kuşkusuz mekanda pirelere karşı ilaçlama yaptırmaktır. Ayrıca evcil hayvanların veteriner kontrolünde gerekli aşıları, bakımları yaptırılması gerekir. Pirelerin erken tespit edilmesi evcil hayvanlarınızın daha az zarar görmesini sağlar.

Ayrıca mekanlarınızdan çok daha kısa sürede yok edilmesi için oldukça büyük önem taşır. Eve pire girişini önlemenin en etkili yolu hiç kuşkusuz dışarıdan girişlerine karşı dikkatli olmaktır. Ayrıca evin sık, sık silinmesi, süpürgeyle süpürülmesi oldukça faydalıdır. Devamlı pas paslayıp silmek, yatak örtülerini yıkamak, gereksiz çöplerden kurtulmak son derece etkili bir çözümdür. Ancak hiç kuşkusuz eve pire bulaşması sonrası ilaçlama şirketi tarafından evde pire ilaçlama hizmeti alınması zorunluluk haline gelir.

İlaçlama teknisyeni şayet evde pire yoğunluğu çoksa sizden bazı şeyleri yapmanızı isteyecektir. Özellikle eşyaların öne çekilmesi, çok aşırı kalabalık olan yerlerin boşaltılması gibi tedbirleri almanızı tavsiye edebilir. Bilindiği gibi pirelerin değişik pek çok türü mevcuttur ancak ülkemizde genellikle kedi ve köpeklerden kaynaklarının pireler evlerde sorun oluşturur. En fazla görülen kedi piresi taşıyıcının uygun olup olmadığına ısırıncaya kadar karar veremez. Şayet konakçı uygun değilse hemen o konakçıdan ayrılır.

Kedi piresinin görünüşü 2 3 milimetre çapındadır. Kanatlar bir uçtan bir uca düz bir şekilde ve zıplama sağlayan uzun bacakları mevcuttur. Kedi piresini diğer türlerinden ayıran en önemli özellik yanaklar ve pronokal peteklerinin olmasıdır. Kedi piresinin yaşam döngüsü genellikle yumurta, larva, pupa ve yetişkin evreleri şeklindedir. Bu süreç 2 hafta ile 8 arasında gerçekleşir. Yetişkin pireler hayvan titreşiminden ya da insan hareketlerinden basınçlı ve gürültüden potansiyel kan besini olduğunu kolaylıkla tespit edebilir.

Pire Türleri Ve Önlem Almak

Eve bulaşan kedi piresi sadece insan üzerinden kan emerek beslenerek yaşamını sürdüremez. Pireler genellikle kedi yatağı gibi taşıyıcının dinlenme bölgelerinde ve sıkça oyalandıkları yerlerde görülür. Bir diğer pire ise köpek pireleridir. Ergin köpek piresi kedi ve köpeklerin kanlarından beslenerek hayatta kalır ve zaman, zaman da insanları ısırır. Ancak tenyalar gibi insanları etkileme potansiyeli vardır. Köpek piresinin yetişkinleri kahverengi ve siyah özelliktedir beslendikten sonra kırmızı, siyah görünüm alırlar.

Yetişkin pirenin boyutu 1 ile 4 milimetre boyunda larvalar renk olarak kırık beyaz ve 5 milimetre uzunluğundadır. Bu pireler de 4 evreden geçerler vücutları yana doğru düzleşmiştir. Bu hayvanlar arasında kolaylıkla hareket etmelerine olanak tanır yaklaşık olarak 6 inç zıplayabildikleri bilinir. Bu nedenle bir taşıyıcıdan diğer taşıyıcıya kolaylıkla geçebilir. Bahçe çimleri arasında evlenebilir bir başka tür ise insan piresidir vücutta herhangi bir yere kolayca ısırabilir.

Ayrıca derinin üzerinde yürüdükçe insanlar da huzursuzluk verici bir kaşıntıya sebep olur. İnsan piresi siyah kahverengi kanatsızdır. Pirlerin yetişkin olanların boyutu 1 ile 4 milimetre arasında değişir insanlar üzerinde beslenmek için derilerini delebilecek uzun ve ince hortumları bulunur. Dişi pireler kan emdikten sonra 4 ya da 8 arasında yumurta bıraka bilmektedir. Bu da dişi pirenin yaşamı boyunca yılda 200 300 adet yumurta bırakabileceğine işarettir.

Pire yumurtası pürüzsüz doğal açık renkli bir görünüme sahiptir. Yetişkin pireler Larva Pupa dönemini tamamlandıktan sonra 1-2 hafta sonra ortaya çıkarlar. Elverişsiz koşullarda pupa dönemi 1 yıl kadar gecikebilmektedir. Bir taşıyıcıdan başka bir taşıyıcıya geçtikleri için hastalık bulaştırma potansiyelleri yüksektir. Bulaştırdığı hastalıklar yersinia, pestis, veba olarak dikkat çeker. İnsan pireleri genellikle kedi, köpek, geyik, tilki, domuz gibi canlılarda bulunabilir.

Kuş Piresi Ve Evi Pirelerden Arındırma

Bir diğeri kuş piresidir, kuş piresi özellikleri tavuk kafeslerinde, damızlıklar, buna benzer kümes ortamlarında hızlıca çoğalabilir yetişkin pireler genellikle kahverengi renklidir. Pire nasıl anlaşılır? Pireler nasıl yok edilir? diye çok sayıda şikayet ve soru almaktayız. Pireler zor kontrol edilen ve oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatan canlılardır. Pire ilacı pire çeşitleri üzerinde en etkili şekilde sonuç verecek içerikli olmak zorundadır. Pire nasıl çoğalır? Pire nasıl temizlenir? bunları bilmekte fayda vardır. Çünkü pireler pis ortamları çok severler, pirelerin fark edilmesi genellikle ısırma ve kaşınma gibi sebeplerle ortaya çıkar.

Ayrıca yatak ve nevresim üzerinde pire zıplaması ya da küçük siyah pire görülmesi sonucu ile fark edilebilir. Pireler ile mücadele bireysel olarak istenilen sonucu vermeyeceği için pirelere karşı profesyonel pire ilaçlama firmalarından ilaçlama yardımı almanız gerekir. Öyle kolay, kolay ölen bir hayvan olmadığı için en etkili pire ilaçları kullanmak şarttır. Açık alanlarda spreyli ıslama yöntemle pirelere karşı ilaçlama yapılırken, kapalı mekanlarda hem spreyli hem de ulv ilaçlama yapılabilmektedir. Pirelerin kökünü kurutmak için en etkili yöntem hiç kuşkusuz dumanlı pire ilaçlama şeklidir. Tahta Kurusu Böceği yazımızı okumalısınız.

Pire
Tagged on: