İlaçlama Zehirlenmeleri

İlaçlama Zehirlenmeleri son derece üzücü sonuçlara neden olabilmektedir. Böcek ilacı zehirlenmesi herkesin başına gelebilecek istenmeyen durumlardan biridir. Gerek kullanılan ilaçların havaya salgıladığı etki, gerek nefes yolu ile aşırı miktarda böcek ilacına maruz kalmak olası ilaçlama zehirlenmesi gibi durumlara neden olabilir. İlaç zehirlenme belirtileri ne zaman ortaya çıkar? bunun bilinmesinde fayda vardır. Tiner zehirlenmesi tedavisi ve ddt zehirlenmesi daha önceleri çokça yaşanan bir özellikte idi.

Günümüzde böcekler ile mücadelede haşere ilaçlarından kaynaklı bazı istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Ancak her belirti böcek ilacından zehirlenme olarak algılanmamalıdır. Böcek ilacı tahrişi ile ilaçlamadan sonra zehirli havanın teneffüs edilmesinde kusma aynı şey değildir. Ev, iş yeri ve açık alan gibi bir çok yerde dokunma ya da soluma yolu ile insanlar ilaç aktif maddesine maruz kalır. Bu gibi durumlardan kaçınmak kadar önemli olan bir konu ise başımıza geldiğinde ne yapılması gerektiğini bilmeniz de önemlidir.

Böcek zehirlenmesine ne iyi gelir? tarım ilaç zehirlenmesi kaç saatte belli olur? benzeri pek çok arayış olduğu için kısaca bilgi vermek faydalı olacaktır. Geniş kullanım alanına sahip olan organik fosforlu insektisitler suda az bir çözülme göstermektedir. Bu ise ilacın uygulandıktan sonra hava yolu ile etrafa yayılmasını hızlandırır. Bu tür ilaçlar yağda ise yoğun çözünürlük gösterirler. Bu nedenle zehirli olan ilaçların suyun ve yağın temas ettiği her yerde zehirlenme belirtileri ortaya çıkarması mümkündür.

Zehirlenme Neden Olur?

Çeşitli böcek ilacı yada kimyasal madde zehirlenmeleri, iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden, direk temas edilerek aşırı derecede kimyasala maruz kalma gibi pek çok nedenle böcek ilacı zehirlenmesi yaşama ihtimalini gündeme getirir. Ancak burada tehlikeli ve ölümcül olmayan belirtiler kadar çok ciddi haşere ilacı zehirlenme vakaları asıl büyük riski ortaya çıkarır. İlacın solunması ile akciğere giden aktif madde damarların kasılması ve aşırı hassasiyet nedeni ile nefes yolunu tıkar ve ani kasılmalar neticesinde insanları kusturur.

Nefes almakta güçlük çekme, boğulma, geniz yanması bunlar ilk aşamada görülen ani reflekslerdir. Aslında bu vücudun verdiği ani tepkime nedeni ile yaşanır ve vücut alarm verir. Çünkü iç organlar aşırı baskı halinde kalmaktadır. Böcek ilaç zehirlenmesi ne kadar sürede belli olur? Buna verilecek en doğru yanıt ilk bir kaç saat içinde aşırı belirtilerin yaşanması ciddi problem nedeni olabilir. Kusma bir bakıma insanı ölümcül etkiden koruma iç güdüsüdür.

Aşırı temas ve solunum sonrası, baş dönmesi, gözlerde kararma, kalp atışlarında düzensizlik, halsizlik, ağızda çok acı bir tat oluşması, nefes daralmaları ve şuur kaybı yaşanması bir an önce müdahale edilmesini gerektirir. Böcek ilacı yiyeceklerin içine gittiği zaman çok ciddi tehlikelere neden olabilir. Bu nedenle sebze meyveler yıkanmalı, açıkta yiyecek bırakılmamalı ve olası böcek ilacı bulaşma riski olan gıdalar mutlaka atılmalıdır. Birden fazla zehirlenme belirtileri tehlikenin boyutunu ortaya çıkaran ön işaretlerdir.

Böcek İlaçlama Sonrası Zehirlenme

İlaçlamadan sonra yüz yanması genelde ilacın ele teması ve sisleme şekilde yapılan uygulama sonrası yaşanan bir durumdur. Özellikle delthamethrin aktif maddesi içeren ilaçlarda ilaçlama sonrasında ciltte sızlama ve yüz yanması gibi yan etkiler daha fazla görülür. Ancak bu ilaçlama zehirlenmesi değil böcek ilacı tahrişidir. İlaçlamadan sonra yüz yanması nasıl geçer? diyorsanız o bölgeyi ılık suyla iyice yıkamalı ve kurulayıp, bayer be pantol pişik kremi sürerek kısa sürede geçmesi sağlanabilir.

İçeriğindeki kortizon cildi rahatlatan bir etki sağlar. Böcek ilacı zehirlenmeleri ilaçlanan kapların yıkanmadan kullanılması, ilaçlama yapılan yerlerde doğru temizliğin yapılamaması gibi sebeplerle görülür. Özellikle solunum yolu rahatsızlığı yaşayanlar çabuk etkilenir. Böcek ilacının vücuda aşırı girmesiyle ilk olarak karaciğer daha sonra diğer organlar üzerinde enzimleri etkileyen ani sarsıcı bir etki yaşanır. Bu durum tedbirlerin zamanda alınması ile önlenebilir. İlk aşamada ilaç solunmuşsa temiz havaya çıkmak, kusturmak, ve yoğurt benzeri rahatlatıcı şeyler faydalı olur.

Fakat aşırı böcek ilacına maruz kalma yada ilaç yutulması, ilaçlı gıda tüketilmesi sonrası zamanında yapılmayan müdahaleler ciddi risk demektir. Ölümle ya da organ iflası ile sonlanacak durumlar zaten vücuda ilaç aktif maddesinin direkt alınması ile çok sık yaşanır. İlacı solumak ilaçlı maddeyi tüketmeye oranla daha kısmi hasar verir. Ancak astım, bronşit, kanser ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar çok çabuk etkilenir. Bu rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle böcek ilacı solumamalıdır.

Haşere İlaçlamalarında En Çok Görülen Belirtiler

Böcek ilacı zehirlenmesi nasıl anlaşılır? sorusuna cevap vererek konuyu daha anlaşılır kılalım. Tüm ilaç aktif bileşenleri türlerine göre farklı şekilde ve farklı yoğunlukta belirtiler ortaya çıkarır. Zehrin vücuda girmesi ile birlikte hemen etkisini gösteren bazı kimyasallar olduğu gibi daha geç etki gösterenlerde vardır. Ani etkili olanlar ilk aşamada kusmaya neden olur ve aslında vücut tepkime ile direnç göstermektedir. Ayrıca 2 saat içerisinde zehirlenme etkisini görmek ilacın içeriğine göre mümkündür. İlk belirtiler ağız salgısında ya da diğer adıyla salya da bir artış yaşanması olarak görülür.

Kaslarda titreme, halk arasında tik oluşması görülür. Kaslarda yaşanan güçsüzlük, denge kaybı ve baş dönmesini tetikler. Yoğun bir baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı hissi, devamlı kusma ve en son safhada bilinç kaybına neden olan belirtilerin seyri görülmektedir. Şiddetli ve geçmek bilmeyen öksürük en fazla ilk aşamada ilacın solunum yoluyla alınmasının göstergesidir. Zamanında yapılacak tıbbi müdahale ile böcek ilaçlaması zehirlenmelerinin önüne geçmek mümkündür. İlaç uygulanan mekanda ölü hava olarak tabir edilen zehirli hava sirküle edilip temiz hava ile yer değiştirmez ise risk oluşturabilir.

Bu nedenle ilaçlamadan sonra mekana hemen girmemek biraz havalandırıp ilacın aktif maddelerinin ortamdaki havadan arındırılmasını sağlamak gerekir. Böcek ilaçlamasının profesyonel kişiler tarafından yapılması böcek ilacı zehirlenmelerinin önüne geçmek için yapılabilecek en doğru adımdır. Özel koruyucu kıyafet ve kullandıkları koruyucu aparatları ile ne yaptığını bilen ekipler daha sağlıklı çözüm sunar. Kokusuz ilaçlama daha az risk içermesine karşın ulv yöntemle yapılan tüm uygulamalar daha yoğun etkiye maruz kalınmasına sebep olur.

İlaçlama Zehirlenmesi Ve Tahrişten Nasıl Korunulur?

Böcek ilacı uygulanan alan kokusuz ilaçlama yada az kokulu karışım ilaçlar sonrası aktif maddeye maruz kalır. Bu nedenle kişinin ilaç hassasiyeti varsa mekanı mutlaka terk etmesi gerekir. Bazı insanlar kokusuz ilacın bile etkisine maruz kalıp sorun yaşayabilir. Özellikle astım ve solunum yolu hassasiyeti olan insanlar ilaçlanan alandan uzak durmalıdır. Ev ilaçlama sonrası eşyalar yıkanmalı, sisleme ilaçlama yapılmışsa el değilen ve sürekli kullanılan mobilya yada kıyafetler silinip yıkanmalıdır.

Böcek ilacı zehirlenmesi en fazla mutfakta yaşanır. Burada açık gıda olmamalı, tabak, tencereler yıkanmalıdır. Ağzı açık gıda kalmışsa ilaca maruz kalacağı için atılmalıdır. Böcek ilacından yüz yanması gibi rahatsızlık veren durumlar insanları rahatsız eder. Böcek ilacı tahrişinden korunmak için öncelikle mekan yeteri kadar havalandırılmalı, ilaç sonrası hemen içeri girilmemelidir. Ayrıca ilaçlama ve temizlik esnasında mutlaka eldiven kullanılmalı, çamaşır suyu gibi ilacı havaya kaldıracak uçucu kimyasal temizlik maddelerinden kaçınılmalıdır. Böcek ilacının aktif maddeleri insanların cildinde tahriş ve yanmalara neden olabilir.

Özellikle yüksek kaliteli böcek ilaçlarında ilaçtan yüz yanması ve ciltte kollara, boyun bölgesine, yüz ve göz kapağı etrafına ilaç tahrişi daha fazla olur. İlaç temizliğinde eldiven kullanılsa bile terleyince elinizi yüzünüze sürmemeli eldivene bulaşan ilaca maruz kalmamalısınız. İlaç tahrişinde doktor tedavisi yoktur bu gibi durumlarda bol ılık su ile cilt yıkanmalı ve bayer bepantol pişik kremi sürülerek cilt rahatlatılmalıdır. Evde kimyasal kalıntıyı yok etmek için limon, sirke ve karbonatı su ile karıştırıp evi temizleyebilirsiniz. Böcek ilaçlama ciddi bir iştir ihmale gelmez.

İlaçlama Zehirlenmeleri