Hamam Böcekleri Hakkında Az Bilinenler

Hamam Böcekleri Hakkında Az Bilinenler insanlar için oldukça ilginçtir. Evde görülen böcekler arasında en fazla rahatsızlık veren ve insanların gıdalarını kirleten böcek çeşididir. Bu yazıda hamam böcekleri hakkında bilinemeyenler ve hamam böceği türlerinin ilginç özelliklerine değineceğiz. Astek hamam böceği ilaçlama şirketi olarak sizlere güvenilir ilaçlama sunuyor ve memnuniyet veriyoruz. İlaçlama durumunda evcil hayvanlarınıza hiç bir şekilde problem oluşturmuyor sizleri böceklerden kurtarıyoruz.

Böcek İlaçlama için kullandığımız bütün ilaçlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kaliteli ve güvenilir ilaçlardır. Böcekler çeşitli türlere sahip olarak yaşam alanlarımızın içinde görülmektedir. En çok görülen böcek türleri arasında bulunan hamam böceği, kendi içinde de çeşitli türlere sahiptir. Oldukça ilginç özelliklere sahip olan hamam böceği, en dayanıklı haşerelerden biridir.

Hamam Böcekleri Hakkında Bilinmeyenler
Hamam böceklerinin kanları beyazdır.
Hamam böceklerinin kafası koptuğu takdirde yaklaşık bir hafta süre yaşayabilirler.
Bu böcekler saatte 4.800 km koşabilirler.
Hamam böceği uzun süre bir şey yemeden dayanabilmektedir.
Bu haşere türleri çok pis olup buldukları her türlü atık ve pislikle beslenebilirler.
Işığa fazla duyarlı olmayan hamam böcekleri, karanlık alanlarda aktif olarak görülürler.
Hamam böceklerinin ömrü ortalama 15 ay kadar sürmektedir.
Hamam böceklerinin kalbi durduğunda zarar görmeden belli bir süre hareket edebilirler.
Kafaları olmadan bir hafta boyunca yaşayabilirler.

Böceklerin segmentli vücut yapıları olduğundan, bu segmentlerde oksijen girişini sağlayan küçük delikler bulunur. Yani nefes almak için kafaları gerekmez. Yalnızca ağızları olmadığı için bir süre sonra susuzluktan ölürler. Diğer hayati fonksiyonlarını kontrol eden organları ise zaten gövdelerinde yer alır. Bir hamam böceği 40 dakika nefesini tutabilir. Bu canlılar metabolizma hızlarını düşürerek, beslenmeden yaklaşık bir ay yaşayabilirler. Fakat hamam böcekleri için, su yaşamsal önem olarak birinci sıradadır. Bu nedenle su kaybına karşı nefeslerini tutmayı biliyorlar.

Hamam Böcekleri Dar Alanlarda Yaşayabilirler.

Tüm hamam böceklerinin dokunmaya duyarlı tüyleri vardır. Bunlarla sığınacakları yeri algılamaya çalışarak bu bölgelere yavaş yavaş sürünerek yerleşirler. Hamam böcekleri birçok ülkede besin kaynağı olması sebebiyle üretim çiftlikleri de var. Duyduğunuz zaman itici gelse bile bu pek çok ülkede olan bir durumdur. Hamam böcekleri ölü böcekler, kağıt, bez, sabun, ahşap, saç kıl, nişastalı tatlılar, etler de tüketebilirler. Biranızı da içebilirler. Çok yüksek radyasyon seviyelerini tolere edebilirler. 300 milyon yıldır yaşam sürmelerinin sebeplerinden biri de bu zor koşullara çok dayanıklı olmaları.

Bilim insanları Çernobil ve Hiroşima’yı bile atlatan bu canlı grubunun dayanalıklılığının yavaş hücre döngüleriyle alakalı olduğunu düşünüyorlar. Gruplar halinde yaşayan bir yapıya sahiplerdir. Eğer bir hamam böceğine rastlarsanız bilin ki bir yerlerde devamı da var! Salgıladıkları feromonlar sayesinde birbirleriyle iletişim halinde kalıyorlar. Dolayısıyla bu kimyasal iletişim özellikle besin kaynağı bulunduğunda aktif olarak sağlanıyor. Bazı dişiler için hayatları boyunca tek çiftleşme yeterlidir. Dişiler bir kez çiftleşmeden sonra kendilerine ömür boyu yetecek spermi saklayabilirler.

Hatta bazı dişilerin çok ağır koşullar altında, erkek olmadan da üreyebildikleri düşünülüyor. Bu hamam böceği karafatma böcekleriyle aynı boyut ve renktedir. Bu nedenle karafatma ile karıştırılır. Oysa ki bulundukları takım birbirinden farklıdır. Saatte 4 kilometre hızla gidiyorlar. Hamam böcekleri vücutlarındaki tüyler sayesinde hava akımlarındaki değişiklikleri algılar ve hemen ortadan kaybolurlar. Koşarken bacakları bir saniyede 27 kez hareket ediyor.  Modern hamam böceklerinin 200 milyon yıl önce, primitif olanlarının ise 300 milyon yıl önce karbonifer döneminde ortaya çıktığı biliniyor. Küçükyalı Böcek İlaçlama yazımızı okumalısınız.

Hamam Böcekleri Hakkında Az Bilinenler
Tagged on:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir