Böcek İlaçlama Nedir

İnsanların mekanlarında ansızın çıkan ve ciddi huzursuzluk oluşturan haşereler pek sevilmezler. Böcek İlaçlama Nedir? hangi türde ilaçlar ve ilaçlama yöntemleri kullanılır? değinerek konuya açıklık getirelim. Hastalık yayan böcek ve haşereler hayatımızın büyük çoğunluğunun geçtiği konutlar ile işletmelerde istemesek bile karşımıza çıkarlar. Böcek ilaçlama yaptırmakta geç kalınmışsa çalıştığımız yerde, evimizde sağlığımızı doğrudan etkiler ve türüne göre ciddi sıkıntılara sebep olurlar.

Bu böcek çeşitleri yaşadığımız apartmanlarda ve daire içlerinde istenmeyen parazit canlılardır. Bu davetsiz misafirler insanlarda iğrenti duygusu ile tedirginliğe yol açarlar. özellikle böcek fobisi olan kişilerde son derece tedirginlik yaşatırlar. Tiksinti yanında ayrıca sarılık, veba, ve tifo gibi hastalıklara yakalanmamıza sebep olan haşere türleri yediğimiz gıdalara ve kullandığımız eşyalara musallat olurlar. Buralara dışkıları ile salyalarını bulaştırarak adeta hastalık mikrobu yayar ciddi tehdit içerirler.

Böcek Isırması Ve Zehirlenme Riskleri

Bazı böcek çeşitleri insanı ısırıp kaçınma ve deride tahrişe yol açarken, akrep ve kene gibi zehirli böcekler insanları sokarak ölümcül hadiselere yol açarlar. Tahta kurusu, toz akarı, pire, uyuz böceği benzeri ev zararlıları insanları ısırıp kan emer ve ciddi alerjik durumlara yol açar. Kene, arı, örümcek, akrep, çıyan, kırkayak gibi zararlılar bünyelerinde bulunan zehir nedeni ile insanı soktuğu zaman kimi insanlarda ölümle sonuçlanan ciddi tehlikeye sebep olur. Bu tür böcekler ile mücadele haşere ilaçlama ile yapılır.

Bu canlılar, insanların uzvunu ısırdıkları zaman kendi salgılarını derinin altına bırakarak insan derisinde bulunan dokularda hasara neden olmaktadır. Bu tür zararlılardan en bilineni toz akarı ve uyuz böceği insan derisinde aşırı kaşınmalara neden olmakla kalmaz çok zor önlenirler. Kan emici parazitler ısırdığı zaman kızarıklıklar oluşur. Zehirli böcekler ve ısıran alerjen haşerelerden kurtulmak için mutlaka yaşam alanlarında ilaçlama servisi alınmalıdır. Ancak türüne göre değişik ilaçlama yöntemleri uygulanmaktadır.

Böcek İlaçlama Nedir

Haşere İlaçlamada Kullanılan En Etkili Yöntemleri

Ziraat alanında kullanılan sıvı ve toz ilaçlar açık alanlarda kullanılan böcek öldürücülerdir. Yaşam alanları ve zirai mücadele için kullanılan haşere ilaçlarının ortak ismi insektisit’dir. Bu ilaçların birden fazla uygulama yöntemleri bulunur. Genel haşere ilaçlama yöntemi olmakla birlikte böcek türüne göre ilaçlama şekli mevcuttur. Bazı ilaç ve yöntemler her böcek ve parazite etkili olmaz. Bu işlemler yapılmadan önce ilaçlanacak parazit zararlı belirlenip, o türe etkili olacak ilaç uzmanlarca hazırlanır, daha sonra ilaçlama yöntem uygun içerikte uygulanır.

Kokulu Uygulama Yöntemi

Parazitlerin ve rahatsızlık veren haşerelerin yoğun olduğu bölgelerde sıkça kullanılır. Ayrıca pire, tahta kurusu, toz akarı, kertenkele gibi zor ölen türler ile mekanlarda fazla yoğunluk bulunan yerlere yapılmalıdır. Bu yöntem sonucunda uygulanan ilaçlar kısa zamanda haşerelere etki etmeye başlar ve daha kolay önlenmelerine yol açar. Uygulandıktan sonra yaşanılan mekan böcek türüne göre 3 saat ile 1 gece kapatılmalıdır. Daha sonra 2 yada 3 saat  havalandırma yapılarak evde temizlik yapılır ve mekanda yaşama devam edilir.

Kokusuz Uygulama Yöntemi

Bu yöntem daha çok iş yerleri ve evin kapatılmaması istenen evlerde uygulanır. Gerek sisleme cihazı ile gerek püskürtme şeklinde sıvı ilaç püskürtme yoluyla yapılır. Kokusuz ilaçlama yapılan yeri terk etmenize ve kapalı tutulmasına ihtiyaç yoktur. Ancak Ulv cihazı ile uygulanması durumunda mekan bir saat kadar kapatılır. Evin mutfağında açıkta bulunan yiyecek ve gıda malzemesi güzelce kapatılarak üzerlerine ilaç gelmemesi için önlem alınmalıdır. Böcek ilaçları insanı zehirleme özelliği barındırır.

Termal Flog Sıcak Sisleme Uygulaması

Termal sisleme yöntemi daha çok açık alanlarda sinek ve sivrisinek mücadelesinde kullanılır. İlaç olarak su, yağ ve mazotta eriyen kimyasal kullanılır. Sıcak termal sisleme diye adlandırılan bu yöntem mekanlarda, nehir, göl, çöplükler, ağaçlık alanlar ve sivrisinek, karasinek gibi haşerelerle mücadelede, özellikle belediye ilaçlama birimlerince sıklıkla uygulanır. Ayrıca ahır ağıl gibi yerlerde yoğun sinek ve haşere mücadelesi için uygulanır. Böcek ilaçları ile farklı içerikte malzemeler kullanılmaktadır.

Motorlu termal sisleme cihazları, portatif yada araca monte edilerek açık ve kapalı mekanlarda uygulanabilir. Cihazlar iki zamanlı bir motor sayesinde oluşan ince bir sis tabakasının dışarı püskürtmesiyle duman şeklini alan bir sis tabakası yayar. Oluşan sis tabakasının kullanıcı ve uygulamayı izleyenler üzerinde olumlu psikolojik etkisi bulunur. Yüksek akış ve püskürtme meydana gelen büyük partiküller yere erken düşerken bazıları çok küçük damlacıklar halinde uygulanmayan alanlara uçuşurlar.

Ulv Soğuk Sisleme Şeklindeki İlaçlama

Belkide bilinen ilaçlama yöntemleri içinde en etkili ve keskin tesiri olan yöntemdir. Yaşam alanları ile işletmelerde üreme potansiyelleri yüksek zararlıların en kısa zamanda ortamlardan arındırılması için en etkili yöntemdir. Böcek çeşitlerinin nüfus olarak artması durumunda diğer ilaçlama şekilleri pek etkili olmayacağı için bu sistem kesin çözüm alabilmek için uygulanmalıdır. Bir diğer adı alanın partiküler ilaç damlaları ile foglama etkiye maruz bırakılmasıdır. Bu ilaç mikronları bir ssat kadar havada asılı kalır.

Araç üzerine monte edilmiş, benzinle çalışan, damlacık ayarlı ulv cihazları kullanıldığı gibi, elektrikli el ile taşınan sisleme makineleri de yoğun olarak kullanılır. Böcek ilaçlamasında daha çok elektrikli el tipi ulv cihazı ve benzinle çalışan sırt atomizörleri kullanılır. Araç üzerine monte edilmiş ulv cihazları 20-50 metre yüksekliğe ulaşabilecek şekilde havaya ilaçlar püskürtmektedir. Bu yöntem uçan zararlıların ergin dönemlerinde yapılan ve istenilen canlının aktif olduğu saatlerde, faal olduğu alanları kapsar. Ve fabrikalar ile açık alanlarda uygulanabilir.

Spreyleme Şeklindeki Islama Yöntem

Hem kokusuz ilaçlar, hemde kokulu böcek ilaçları ile uygulama yapılabilir. Spreyli mekanik yöntem daha çok böceklerin dolaşım alanlarına ilaç püskürtme şeklinde yapılır. Temel mantık haşerelerin uygulanan ilaçla temasını sağlama ve sürtünme yada yalama yolu ile ölmelerini sağlamak şeklindedir. İşyerleri ve dairelerde sıklıkla kullanılan spreyli uygulama evde bekek, evcil hayvan ve hasta varsa çoğu zaman düşük yoğunluklu böcek şikayetlerinde yaygın olarak kullanılan kısmi bir ilaçlama türüdür.

Jel Damlacıklar Şeklindeki Uygulama

Böcek İlaçlama Yöntemleri arasında son derece pratik ve sağlıklı bir uygulama şeklidir. Ancak çok sınırlı sayıda böcekler için uygulanması en zayıf yönüdür. Bu uygulama, bir aplikatör yardımıyla yada şırınga şeklindeki el aparatı ile restoran, mutfak, yemekhane gibi mekanlarda hamam böceği çeşitleri ve karıncalara karşı uygulanabilir. Mekanlarda bulunan haşerelere karşı kullanılan jel böcek yemi uygulamasıdır. Çok etkili ve kokusuz olması domino etkisi ile hamam böceklerini yok etmesi oldukça önemlidir. Jel tabancası ile uygulanabilir.