Tahtakurusu

Tahtakurusu
Astek İlaçlama1
Astek İlaçlama2
Astek İlaçlama3
Astek İlaçlama4
Astek İlaçlama5
Astek İlaçlama7
previous arrow
next arrow
Slider

Kan emerek beslenen Tahtakurusu yatak böcekleri olarak bilinen bir böcektir. Tahtakuruları, 4 ya da 5 mm boyunda görünüm olarak yaklaşık elma çekirdeği irilikte düz, kırmızımsı kahverengi renkli ve oval görünüme sahip bir böcektir. Tahta Kurusu kan emdikten sonra rengi daha kırmızı olur. Kan emmeden önceki boyutunun iki katı bir iriliğe kavuşarak, daha şişkin bir hal alır. Tahtakuruları sadece kanla beslenir başka bir şeyle beslenmezler. Soğuk hava koşullarında, bir seneye kadar beslenmeden yaşayabildikleri gözlemlenmiştir. Gündüzleri pek ortalıkta dolaşmayan Tahtakurusu geceleri, evdeki insanlar uyudukları sırada, daha aktif olurlar. Tahtakurusu Isrırıkları bu nedenle genellikle insanlar uykuda iken yaşanmaktadır. Döşek araları, Bazların iç kısımları, yatakların kenar kısımları, çarşaflar, mobilya, süpürgeliklerin arkası, priz boşlukları, perde kornişleri, ve resim çerçeveleri gibi bölgeler olmak üzere yarıklarda ve çatlaklarda bol miktarda tahtakurusuna rastlanmaktadır.

Tahtakurusu Bulaşması daha çok, ziyaretçilerin bavullarında ya da cüzdan, çanta gibi şahsi eşyalarında otel ve konaklama tesislerinde odadan odaya yayılabilir. Otel odalarında tahta kurularına sıkça rastlanır. Bu nedenle otelde tahtakurusu ilaçlama hizmetleri daha sık yapılmaktadır. Dişi Tahtakuruları, günde bir ile beş civarında yumurta bırakamasına karşın, tüm hayatları boyunca toplam 200 ila 500 arasında yumurta yumurtlayabilirler. Tahtakurusu Böceği normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı ile beslendiği zaman, 300 günden fazla bir süre yaşam sürebilmektedir. Tahtakurusu İstilasının Belirtileri genellikle geceleri bir şeyler tarafından ısırılmaya başlanınca anlaşılmaktadır. Tahtakurularının varlıklarına dair birçok belirti olabilir ancak en belirgin işaret ısırılmaya maruz kalınmasıdır. Yatak kenarlarında, nevresim, baza, kıyafetler gibi değişik yerlerde, tahtakurularının görülmesi en belirgin istila göstergesidir. Ayrıca değişik bir koku yaymaları da olası belirtilerdendir.

Tahtakurusunun Görünümü Nasıldır?

Yetişkin tahtakurularının görünüm ve boyutları, elma çekirdeğiyle benzer bir görünümdedir. Bir başka Tahtakurusu İstilası Belirtisi ise , kabuk derileridir. Yavru tahta kuruları büyüdükçe kabuklarını dökerler ve etrafta bu Tahtakurusu kabuklarına rastlamak evde tahta kurusu olduğuna işarettir. Tahta kuruları, beslendikten sonra fazla ortalıkta durmayıp, saklanmak için yuvalarına geri dönerler. Sığındıkları yuvalarında, gözenekli kumaşlarda siyahtan kahverengiye çalan, gözenekli olmayan yüzeylerde ise kahverengiden siyaha çalan dışkılarını bırakarak etrafta kirlenmelere neden olurlar. Sabah kalktığınız zaman deri üzerinde görülen ısırıklar da tahtakurularının varlığının önemli bir işaretidir. Ancak pire, toz akarı, kuş biti gibi haşerelerde ısıran böceklerdir. Tahtakurusu Isırıkları pire ve maytların ısırmasından daha iri ve daha fazla sayıda olur. Tahtakurusu ısırması daha fazla şişliğe ve acılı bir kaşıntıya neden olur. Bu nedenle diğer böcek ısırıklarından kolayca ayrılabilir.

Tahtakuruları, Cimicidae familyasına ait olup, geceleri ortaya çıkan kanatsız ve küçük boyutlu böceklerdir. İnsan kanıyla ve diğer sıcakkanlı hayvanlardan kan emerek beslenirler. Tahtakurularının Şekilleri ovaldir ve yetişkin haldeki tahtakurularının boyları 4 ile 5 mm. arasında değişmektedir. Tahtakurusunun Renkleri kahverengimsi kızılla koyu kırmızı arasında bir görünüme sahiptir. Kan emdikten sonra daha kırmızı bir görünüme bürünürler. Yetişkin Tahtakurusunun kanatları yoktur. Açken daha küçük ve yapışık bir halde iken, yapı olarak bu böcekler yassı bir görünüme sahiptir. Tahtakuruları, hareket kabiliyeti açısında büyük bir avantaj sağlayan, sırttan karına doğru yassı ve ince bir yapıya sahiplerdir. Daha çok süpürgelik arkası, yer çatlakları ve halı altları, gevşemiş duvar kağıdı arkası, yatak ve baza gibi fark edilmelerinin zor olacağı, alışılmadık yerlerde saklanırlar. Sadece fark edilmeleri zor olmayıp kuytu bölgelerde birbirlerine yakın olarak toplu bir biçimde dururlar.

Tahtakuruları Nerelerde Yaşarlar?

Yatak Tahtakurularının kendilerine özgü, tuhaf, tatlı ama hoş olmayan garip bir kokuları vardır. Yatak, baza ve çevredeki mobilyalarda bulunacak dışkı izleri tahtakurusu istilasının en önemli belirtisidir. Tahtakurusu Isırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler şeklinde görülür ve aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Ancak tahtakurusu tarafından ısırılan herkeste bu tür reaksiyonlar görülmeyebilir. Tahtakuruları, ilk çağlardan beri dünyanın her tarafında görülen kan emici böceklerdir. Tahtakurularının değişik çeşitleri ve farklı yerlerde yaşam süren türleri mevcuttur. Tahtakurusu Türleri arasında en çok rastlanan cins olan bildiğimiz Yatak Tahtakurusu (Cimexlectularius), özellikle insanların bulunduğu ortamlara kolaylıkla uyum sağlayan bir özelliktedir. Diğer tahtakurusu türleri ise kuşları ve yarasaları tercih etmelerine karşın mecbur kaldıklarında insanlardan kan emerek beslenirler. Kuş yuvalarında yaşayabildikleri için kuş yuvalarının bulunduğu evlerde ve özellikle çatılarda sıkça görülürler.

Dünyanın değişik ülkelerinden seyehat vasıtları ile başka yerlere kolayca taşınırlar. Tahtakuruları, seyahat eden insanlar tarafından bavullar, giysiler, ve özel eşyalar arasında kolaylıkla bir yerden başka bir yere geçebilmektedir. Mekanlara bulaşan tahtakurusu çeşitleri yataklar ve mobilyalar aracılığıyla insanların ciltlerinde ısırıklara neden olurlar. Alışılmadık yerlerde insanların karşılarına çıkmalarına karşın, genellikle yatak yakınında, elbise dolaplarında, kapı diplerinde, küçük çatlaklarda ya da yorganlarda, bazalar da ve yatak örtülerinde bulunurlar. Tahtakurusundan Nasıl Kurtulunur? Tahtakurularının oteller, iş yerleri, daireler, spor salonları ve diğer sayılamayacak kadar çeşitli mekanlarda görüldüğü malumdur. Bavulda, kişisel eşyalarınızda hatta insanın üstünde elbiselerin yaka kısımlarında saklanabilirler. Bu şekilde sizinle beraber gittiğiniz eve, apartman dairesine, villaya yada diğer insanların topluca bulunduğu mekanlara gidebilirler.

Tahtakuruları İle Mücadele Nasıl Olmalı?

Kapalı alana girdikten sonra çok kolay gizlenme imkanı bulan tahtakurusu bireysel olarak evlerden kesinlikle arındırılamaz. Bu nedenle deneyimli bir ilaçlama firmasının ilaçlama desteği almadan tahtakurularıyla mücadele etmek imkansıza yakındır. Tahtakurusu istilasının evin pis yada temiz olmayla hiçbir ilgisi yoktur. En iyi otellerde, en lüks konutlarda, daire içlerinde bulunabilir ve insanlar üzerinden taşınarak bulaşma olmayan evlere bile geçebilirler. Tahtakurusundan Kurtulmak için varlıklarını erken tespit ederek ilk aşamada tahtakurusu ilaçlaması yaptırmak çok daha kronik hale gelmeleri önlenebilir. Geç kalınarak masraflı bir tahtakurusu istilası olasılığının önüne geçmek için erken mücadele önlemi şarttır. Seyahat ederken gittiğiniz şehirlerden tahtakurusu bulaştırmayı engellemek için aşağıda belirtilen maddeleri uygulayarak, tahtakurularını eve getirme ihtimalinin önüne geçebilirsiniz. Bu yolla bulaşmalar çok fazladır.

Tahtakurusu İle Mücadele için yakıcı etkili ilaçlar ve sisleme yöntem en etkili olanıdır. Yatak Tahtakuruları dirençli böcek türlerinden olduğu için tahtakurusu mücadelesi çok etkili olmak zorundadır. Tahtakurusu İlaçlama Firmaları değişik içerikte ilaçlar ve farklı ilaçlama şekilleri kullanmaktadır. Yatak böceği olarak bilinen tahtakuruları ile mücadele için çok etkili tahtakurusu ilaçları kullamak şarttır. En Etkili Tahtakurusu İlaçlama Şekli olarak hiç kuşkusuz sisleme yöntem ve yakıcı etkiye sahip böcek ilaçlarının birlikte kullanılmasıdır. Kokusuz haşere ilaçlarının etkisi kalıcı olup, saklanma bölgelerinden çıkarıcı bir etkisi bulunmamaktadır. Dip ve kuytu bölgelerde gizlenen tahtakuruları ilacın etkisi zayıfladığı zaman etkilenmediği için tam olarak kontrol edilmeleri pek mümkün olmaz. Astek tahtakurusu ilaçlama şirketi olarak tahtakurularının yaşam alanları ve saklanma bölgelerinde son derece etkili sonuçlar veren ilaç ve yöntemleri kullanmaktayız.

Tahta Kurularının Zararları
Tahta Kurularının Zararları

Tahtakurusunu Nerede Aramalısınız?

Yüzey bölgelerde, yatak örtüleri, yatak etiketleri ve yatak kenarlıkları gibi kısımlarda pas renginde noktalar olup olmadığını kontrol edin.
• Bazalar, yatak kenarları, yatak ve baza başlığı, süpürgelik, kapı çerçeveleri, perde askılıkları ve çivi delikleri, mobilyalar dahil olmak üzere, tahtakurularının saklanabileceği bütün yerleri kontrol etmek ve buraları temizlemek gerekir. Tahtakurusu Böceği beslenmek için geceleri ortaya çıkmaktadır. Ancak gündüzleri yatağın 1,5 metre çapı alanında bulunma olasılıkları ve bu bölgelerde toplu şekilde gizlenmeleri yüksektir.
• Seyehatta kullandığınız bavulunuz önemli bir tahtakurusu taşıyıcı araçtır. Bu nedenle bagaj rafına kaldırıp yatağın yakınından kaldırmanız önemlidir. Çünkü tahtakuruları genellikle yatak başı, baza içleri, resim çerçeveleri ve priz yuvaları gibi bölgelere çok daha fazla saklanırlar.
• Seyehatte kullandığınız valizi toplarken ve eve dönüp açtığınızda dikkatlice kontrol edin içinde böcek olup olmadığını dikkatlice inceleyin. Çanta ve valizleri her zaman yatağınızdan ve yatak odanızdan uzakta tutun. Uzun süreli saklamak içinmutlaka yataktan uzak bir yerde, dolapta ya da başka bir yerde mümkünse poşet içinde kapalı bir biçimde muhafaza edin.
• Seyahatiniz bitip eve döndükten sonra tüm kıyafet ve havlu gibi eşyaları kurutucuya koyun ve kurutucuyu en yüksek ısıda en az 15 dakika süreyle çalıştırıp bu eşyaları arındırmanızda fayda vardır. Evden tahtakurularını uzak tutmak için şu önleyici uygulamaları dikkate almanız sizin açınızdan hayli faydalı olur.
• Tahtakurularına en ideal yaşam imkanı veren elverişli ortam sunan yığınlardan ve fazlalık kullanılmayan mobilya ve kıyafetlerden kurtulun.
• Yatak örtülerinizi,nevresim ve yastık kılıflarını yıkanabilecekleri en yüksek sıcaklıkta mümkün olduğunca sık ve deterjanla yıkayın.
• Evinize ikinci el bir eşya almadan önce mutlaka tahtakurusu taşıyıp taşımadıklarını kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü ikinci el eşyalarda tahtakurusu Yuvaları çok ama çok fazla görülmektedir.
• Evinizi ara, ara kontrol edin. Özellikle taşınıp ev değişiminden, seyahatten ve eve misafir geldikten sonra. Tahtakurusu İstilasına mı uğradınız? o zaman zaman kaybetmeden Astek Tahtakurusu İlaçlama Şirketi ile irtibata geçerek ilaçlama desteği almanızda büyük fayda vardır. Tahtakuruları çok çabuk ürer, bu yüzden başlangıç aşamasında tahtakurusundan kurtulmak için etkili bir ilaçlama sorunu kökten çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir