• TurkishEnglishGermany

İşyeri İlaçlama

İşyeri İlaçlama

İşyeri İlaçlama günümüz dünyasında çok daha fazla önem kazanmıştır. Büyük ölçekli işletmeler ve Alışveriş Merkezleri gibi çok sayıda iş yerinin bulunduğu yapılarda ferah ve hijyenik mekanlar şarttır. Böceklerin, dönem, dönem daire ve iş yerlerine girerek gıdaları kirletip bakteri bulaştırdıkları bilinmektedir. Bu nedenle İşyeri İlaçlama Zorunluluğu getirilmiştir. Fırın, market, kasap, restoran, benzeri hem üretim odaklı, hemde insanlara hizmet amaçlı ortamların böceklerden kesin olarak arındırılması için periyodik iş yeri ilaçlaması zorunludur. İş yerlerinde fare, hamam böceği, tatarcık sineği, tahtakurusu gibi haşereler ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Görüldükleri zaman büyük huzursuzluk yaşandığı gibi özellikle otel, hastane gibi mekanlarda insanları ısırıp ciddi sağlık problemlerine yol açarlar. Ayrıca gıda işletmelerinde üretilen gıdaların arasında dolaşarak, bakteri ve mikrop yayarak sağlığımıza potansiyel tehdit oluştururlar.

İşyeri İlaçlama ortalama ayda bir ilaçlama yapılarak dış alanlardan böcek girişlerini engelleme amaçlı yapıldığı gibi mekandaki böcekleri de yok etme amaçlı uygulanır. Pek çok işletme için kokulu ilaçlama yada ulv ilaçlama yapılması mümkün olmadığı için genelde kokusuz ilaçlama ve jel böcek ilaçlama yöntemleri iş yerlerinde kullanım olarak öne çıkan oldukça pratik ve işletmenin çalışmasına engel olmayan yöntemlerdir. Ancak kullanılan ilaçların içerik ve kalitesi burada çok önemlidir. Sıradan ucuz ilaçların kullanılması işletmede ciddi böcek istilalarını ortaya çıkaracağı için şiddetle kaçınılması gerekir. Hamam böceği gibi haşereler kalitesiz ilaçlara kolayca direnç kazandığı için faydadan çok zarar getirir. Bireysel olarak böcekler ile mücadeleye girişen pek çok insan zamanla yaptıkları uygulamanın daha fazla böcek sorunlarına yol açtığını gözlemlenmiştir. Bu yanlış ilaç seçimi ve bilinçsiz mücadelenin bir sonucudur. İşyeri ilaçlama mutlaka donanımlı firmalara yaptırılmalıdır.

İşyeri İlaçlama Neden Zorunludur?

İşyeri İlaçlama Zorunluluğu, gıda üretimi ve satışı yapan firmaların müşterilerine daha sağlıklı ve bakterisiz ürünler sunmasını amaçlayan bir uygulamadır. Tarım bakanlığı bünyesinde 30 Mart 2005 tarihi ve 25771 sayı ile resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Gıda ve Gıda ile teması bulunan madde ve malzemelerin piyasa gözetimi, kontrolü ve denetimi ile iş yeri sorumluklarına dair yönetmelik’ kapsamında gıda işletmeleri için periyodik olarak haşere mücadele ve kontrol işlemlerinin yapılması denetime tabi tutulmaya karar verilmiş ve düzenli kontroller ile bu denetlenmeye başlanmıştır. Tarım Bakanlığı Gıda işletmesi denetimlerinde yüksek puan almanız düzenli olarak iş yeri ilaçlama yaptırmanızın sizi daha hijyenik bir işletme yapmakla kalmayıp, cezai işlem görmenizi ortadan kaldıracak önemli bir etkiye sahiptir. Son dönemlerde pek çok ilçede ve ülke genelinde Ek-1 Belgesi Olmayan Gıda İşletmelerine yönetmeliğe uymadıkları için pek çok cezai işlem uygulanmaktadır.

Bu uygulama işletme sahipleri tarafından ilk zamanlar çok istekli karşılanmasa bile aslında amaç olarak hem halk sağlığının korunması, hemde çok daha temiz ve kaliteli ürün üretimini teşvik eden önemli bir özelliğe sahiptir. Gıda imalatı ile uğraşan işletmelerin haşere ilaçlama firmalarına düzenli olarak İşyeri İlaçlama yaptırmaları zorunluluk kapsamında olduğu için uymayan işletmeler ciddi yaptırımlara tabi tutulmaktadır. İlaçlama hizmeti almayan ve bunun alındığını gösteren EK-1 İlaçlama Belgesinin bulunmaması durumunda denetim yapan il sağlık müdürlüğü ve belediye görevlileri tarafından 8.000 lira civarında cezai işlem uygulandığı işletme sahiplerinin bilmesi gereken bir durumdur. İstanbul gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde fare, sinek ve hamam böcekleri ile mücadele çok daha yoğun yapılmaktadır. Asıl amaç bu ve benzeri zararlılardan bulaşacak olan hastalıklar kontrol altına alınarak insanların sağlığını korumaktır.

Jel İlacın Kullanım Alanları

Jel İlacın Kullanım Alanları

Periyodik İşyeri İlaçlama Nerelerde Yapılmaktadır?

Periyodik İşyeri İlaçlama Servisi en fazla, Fırın,lokanta, pastane, kafe, üretim yeri, fabrika, ayrıca konaklama tesisi olarak hizmet veren otel, motel,sağlık hizmetleri sunan hastaneler başta olmak üzere benzeri gıda ve sağlık işletmeleri için çok daha fazla alınmalıdır. Bu tür kurumlarda mutlaka aylık periyodik, halk sağlığını ve huzurunu bozan zararlılara karşı insektisit, rodentisit, mollusisit gibi maddeler kullanılarak, fare, hamam böceği, sinek gibi zararlılara karşı mücadele zorunluluktur. Unutmayalım ki Halk sağlığını korumaya yönelik yönetmelik ile bu işletmelerden topluma bulaşacak olan hastalıklar kontrol altına alınmaktadır. Denetimsiz, sadece maddi çıkar için çaba gösteren toplum sağlığına önem vermeyen kişi ve işletmeler toplum sağlığını ciddi anlamda tehlikeye maruz bırakmaktadır. İşyeri İlaçlama Neden Önemlidir? diye merak edenlerin bilmesi gereken zararlı böcek ve kemirgenler çok ciddi hastalık taşıyıcısı vektörler olarak sağlığımızı tehdit ederler.

Fare ve kemirgenler için kullanılan ilaçlar ile uçkun ve yürüyen haşerelerin imhasına yönelik kullanılan haşere ilaçları ve ilaçlama yöntemleri farklıdır. Fare mücadelesinde rodentisit olan, fare zehirleri istasyonlu uygulama ile birlikte kullanılarak işletmelere sızan kemirgen ve fareleri imha amaçlı uygulanmaktadır. Sinekler için sisleme yöntem uygulanırken böcekler için jel ilaçlama ve kokusuz ilaçlama seçenekleri mevcuttur. Konut ilaçlama ile işyeri ilaçlama arasında ciddi farkla olmasa bile konutlara oranla işletmelerin çok daha fazla kemirgen ve böcek şikayetlerine maruz kaldığı unutulmamalıdır. Astek ilaçlama firması olarak hedefimiz daima en iyi böcek ilaçlama çözümlerini sunarak müşterilerimizin mekanlarını böceklerden tam olarak arındırmaktır. Ancak bu kaliteli ilaç ve deneyimli personel gerektirdiği için piyasada ucuz işyeri ilaçlama yapan pek çok ekip bunu sağlamaktan son derece uzaktır. İşyeri İlaçlaması uzmanlık ister bu nedenle profesyonel destek almak şarttır.