Hamam Böceği

Hamam Böceği
Astek İlaçlama1
Astek İlaçlama2
Astek İlaçlama3
Astek İlaçlama4
Astek İlaçlama5
Astek İlaçlama7
previous arrow
next arrow
Slider

Hamam böceği, en sevimsiz böceklerden biri olup son derece pis ortamlarda yaşar. Böcek ilaçlama taleplerinde çok önemli bir yere sahip olan Hamam Böceği Mücadelesi diğer pek çok haşere türüne oranla çok daha fazla yapılmaktadır. Son derece istilacı ve hızlı çoğalan böcek çeşitlerinden biri olup hastalık ve gıda zehirlenmelerinde baş aktördür. Hamam böceği yaşam geçmişi incelendiği zaman insanlarda çok eski dönemlerde varlıklarını sürdürdükleri görülür. Hamam böceği çeşitleri yaklaşık olarak 40 000 000 yıllık bir geçmişleri olduğu düşünülürse neden bu böceklerin bir türlü köklerinin kazınamadığı kolayca anlaşılacaktır. Böcek çeşitleri içinde hakkında en fazla arama yapılan ev zararlıları olan Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Oryantal hamam böceği, Doğu hamam böceği, şark hamam böceği, Kalorifer böceği, ve kakalak böceği gibi değişik isimlerle anılan hamam böceği çeşitleri dünya genelinde çok geniş bir yaşam alanına sahip pis alanlarda yaşam süren zararlı böcek türleridir. Hamam böcekleri hakkında bu yazıyı yazarak sizlerin bu zararlı böcekler hakkında çok daha geniş bilgi edinmenizi amaçlıyoruz.

Hamam Böcekleri hakkında ve ilginç özellikleri hakkında yazımıza devam edelim. (DICTYOPTERA) familyasından olan hamam böcekleri, eklem bacaklılar grubuna dahidir. Yumurta bırakarak çoğalan küçük ancak son derece istilacı böcekler olarak dikkat çekerler. Değişik boyutları ve farklı renkleri mevcut olan haşere türüdür. İçinde 35-40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim üreme potansiyeli mevcut olan böcek çeşitleri olarak dikkat çeker. Hamam böcekleri yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere bırakabildikleri için bu böceklerin üremesini önlemek oldukça zordur. Bir defada 180 ile 200 yumurta yapan hamam böceği zararlısı bir yıl içinde inanılmaz boyutlara ulaşır. Hamam böceğinin bıraktığı bir yumurta paketinden 35 – 40 adet yavru hamam böceği meydana gelmektedir. Hamam böceği yumurtaları 18 gün’de çatlayıp yavru hamam böcekleri çıkar. Hamam böcekleri çok hızlı üreme özelliğine sahip olduğu için bulaştıkları ortamda önlem alınmaz ise her yeri kuşatırlar.

Hamam Böceğinin Özellikleri

Hamam Böceği ve türleri, üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar ve yılda 8 ile 10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böceği öldüğü anda bile yumurtasını bırakma özelliğine sahip olduğu için bu böceği öldürmekle yumurtlaması önlenemez. Hamam böcekleri çok pistir, her şeyi yer,her pisliği,mikrobu taşır ve insanların kullandıkları mutfak eşyalarına, tükettikleri gıdalara dışkı ve salyalarını bırakarak bulaştırırlar. Hamam böceklerinin gıda, su ve sıcağa ihtiyaçları olduğu için insan olan her yerde aktif olarak insanları rahatsız ederler. Hamam böceği eve girdiği zaman evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyo bölgesini tercih etmektedir. Hamam böceği genel olarak 2 yıl kadar yaşama imkanı bulan farklı tür ve renkte böcekler olarak dikkat çeker. Hamam Böceği her yıl bir kaç defa kabuk değiştirerek kendi vücudunu yenileyen ilginç bir böcektir. Kabuğu değişmiş hamam böceği daha genç ve dinamik bir görünüme bürünür. Hamam böceğinin vücudu dış etkilere karşı son derece dirençlidir. Hamam böceği ayağı ve kafası kopsa bile haftalarca yaşama kapasitesine sahiptir.

Hamam böcekleri şaşılacak kadar sağlam yapılı olup, insanların dayanamadığı sıcağa ve soğuğa dayanabilir. Hamam böcekleri hiç beslenmeden ortalama olarak 40 gün kadar yaşar. Hamam böcekleri için en hayati yaşam maddesi kuşkusuz tüm canlılarda olduğu gibi sudur. Susuz ancak bir iki hafta hayatta kalabilirler. Hamam böceği 40 dakika hiç nefes almadan ve kafası kopmuş olsa bile yaşama imkanına sahiptir. Hamam böcekleri hemen, hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda dinlenerek ve uykuda geçirirler. Aslında çok tembel bir böcek türü olan bu haşereler sadece beslenmek için yuvalarından çıkmaktadır. Hamam böcekleri karanlıkta ortaya çıkarak mutfak ve evin diğer bölgelerinde yiyecek arar, hatta ölü böcekleri ve böcek dışkılarını bile yerler. Çok dayanıklı olmaları bilinçsiz yapılan amatör ilaçlama türlerine karşı çok çabuk direnç kazanır ve giderek evin her yerine yayılırlar. Hamam böceği binada 10 kat birden dolaştığı için bir gecede yaklaşık 4,5 km yol kat edebilmektedir. Açık ve zayıf noktalardan daire içlerine kolayca yerleşirler.

Hamam Böceği Nerelerde Yaşar Ne İle Beslenir?

Hamam böcekleri insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yeme kapasitesine sahip çöpçül özellikli böceklerdir. Böcek ölüsü, böcek dışkısı, yağ, şeker, çöp,poşet ve kağıda kadar daha pek çok şeyi tüketme becerileri bulunur. Aman hamam böceği ve amerikan hamam böceği genelde toplu koloniler halinde yaşayan böceklerdir. Bilinen tüm hamam böcekleri nemli, sıcak ve pis yerleri sevdikleri içi, kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri, duvar çatlakları, kapı araları, dolap altları, çatı, ambar benzeri hemen her ortamda yapılmaktadır. Dış etkenlerden dolayı evlere ulaşan hamama böceği türleri kısa zaman içinde evde yumurtlayıp, hızla üremeye başlar ve çok uzun zaman geçmeden adeta evleri istila ederler. Yetişkin hamam böcekleri 2,5 cm uzunluğa erişebilir ve genellikle gündüzleri pk fazla ortalıkta dolaşmazlar. Karanlık çöktükten sonra, çiftleşmek veya yiyecek aramak için saklandıkları yerden çıkarak bina içleri sokaklar ve dairelerde dolaşmaya başlarlar. Işığı yaktığınız anda sağa,sola böcek kaçtığına şahit olursunuz.

Alman hamam böceği ve Amerikan hamam böcekleri uçabilirler. Ancak sıklıkla evlere, depolara ve garajlara hızla girip çıkarken görülürler. Kanatları olmasına karşın körelmiş kanat yapıları çok fazla uçmalarına imkan vermez. Amerikan hamam böcekleri evlerin dışında yaşam süren daha çok dış alan böcekleri olarak bina zeminleri ve çatı araları ile bahçe ve çöp konteynerleri çevresinde görülürler. Genelde evin temeline yakın yerlerde, veranda ve sundurma civarlarında veya malç, çalı ve diğer bitkilerin altında yoğun olarak bulunurlar.Oryantal hamam böceği ve şark hamam böcekleri eve girdiklerinde çamaşırhane, kiler, bodrum, garaj ve döşeme altları gibi karanlık, nemli yerlerde gizlenerek gündüzleri pek ortalıkta dolaşmazlar. Amerikan hamam böceği, doğu hamam böceği, alman hamam böceği, oryantal hamam böceği ve kalorifer böcekleri binaların dışında yalnızca kanalizasyon sistemleri ve tesisat boruları gibi yarı sıcak ortamlarda yuvalanarak hem yaşam ikanı, hemde kolay beslenme şartlarını sağlarlar. Yer yüzünde hemen her bölgeye yayılmışlardır.

Hamam Böceklerinin Zararları Nelerdir?

Hamam böceği ve kalorifer böceği evlere girdikleri zaman, kilerlerde, mutfak, banyo, salon, yatak odası, tuvalet başta olmak üzere banyo ve diğer bölgeleri kendilerine konaklama alanı seçmektedir. Kapı dipleri, mutfak dolapları, duvar kağıdı arası, parke araları, fayans içleri, duvar yarıkları, gibi yerlerde gizlenirler. Evlere banyo gideri, mutfak ve tuvalet giderleri ile kapı altları ve havalandırma boşluklarından yoğun olarak gelirler. Ayrıca binaların bodrum katlarında ve çöp toplama alanlarında bol miktarda görülürler. Lağım giderleri, kanalizasyon ve çöplerde görülen hamam böcekleri oldukça zararlı olup insanların sağlığını olumsuz etkilerler. Hamam böceklerinin, E. Coli ve Salmonella dahil 33 tür bakteri, 6 tür parazit solucan ve 7 tür insan patojeni yaydığı kanıtlanmış bir durumdur. E. Coli ve Salmonella bakterileri gıda zehirlenmesine veya Gastoenteritis’e yol açabilirler. Genel belirtiler bel ağrısı, şiddetli mide krampları ve hassasiyet, ishal, kusma ve bulantıdır. Bazı kişilerde şiddetli ishal görülür ve bu da su kaybına neden olduğu için kişi ciddi sorun yaşayabilir.

Pek çok insan itici ve antenli görüntüleri nedeni ile hamam böceklerinden korkar veya iğrenirler. Bunların başında kadınlar ve çocuklar gelmektedir. Hamam böceği yaşam alanlarının ve beslenme koşullarının ortadan kaldırılması önlem olarak büyük fayda sağlar. Bu aşamadan sonra hamam böceği ilaçlama yaptırmak çok etkili bir çözüm olur. Elektrikli aletlerin yakınındaki dökülmüş yemek artıklarını, ekmek kırıntısı ve şekerli protein kalıntıları ve açıkta olan yiyecekleri ortadan kaldırmak bu böceklerin üremesini azaltmakta fayda sağlar. Bulaşıkları lavaboda bırakmayın, bu onlara inanılmaz çekici gelir. Çöpü düzenli olarak boşaltın ve ağzını sıkıca bağlayın. Çöpleri bina içinde ve dairenin önünde bekletmeyin. Evdeki eski koli, ve gazeteleri atın. Özellikle fırın, mikro dalga, tost makinesi ve buz dolaplarının arkasını düzenli olarak temizleyip süpürün. Buralar hamam böceği türlerine oldukça cazip olan bölgelerdir. Banyo ve kilerleri kuru tutun. Bu böcekler nemli alanları çok severler. Eve, daireye girmelerini engellemek için kapı altları ve lavabo deliklerini kısaca girebilecekleri noktaları kapatın.

Hamam Böceği İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Hamam Böceği İle Mücadele için kokulu ve kokusuz ilaçlama şekilleri ile uygulanan farklı ilaçlama teknikleri kullanılmaktadır. Hamam Böceği İlaçlama Yöntemleri, açık alanlar ve kapalı mekanlar için değişik böcek ilaçları ve faklı uygulamalar yardımı ile yapılmaktadır. Evde hamam böceği ile mücadele ile işyerinde hamam böceği ile mücadele yaz aylarında çok fazla talep görmektedir. Hamam böceği ile mücadele ucuz hamam böceği ilaçları kullanılarak kalıcı önleme ulaşamaz. En iyi böcek ilaçlama firmaları hamam böceklerinin yok edilmesi için daima üst seviyede kaliteye sahip böcek ilaçları kullanarak hamam böceği mücadelesi yapar. Hamam böceği ile mücadele yöntemleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan insanlar, bazı aç gözlü ilaçlama servisleri tarafından mağdur edilmekte ve kullandıkları ucuz böcek ilaçları sonucunda insanlara maddi zararlar yaşatmaktadır. Ancak tüm ilaçlama firmaları bu tür olumsuzlukları yaşatmaz.

En iyi böcek ilaçlama şirketi olmak için sürekli hizmet kalitesini yükselten Arma böcek ilaçlama şirketi insan sağlığını tehdit eden tüm haşerelere karşı profesyonel böcek ilaçlama teknikleri ile uygulama yapmaktadır. Hamam böceği jel ilacı başta olmak üzere, sıvı kokusuz ilaçlama ve sisleme kokulu ilaçlama yöntemlerini kullanarak hamam böceklerine karşı en etkili ilaçlama yapan ekiplerin başında geliyoruz. Hamam böceği ile mücadele teknikleri bilinçli olarak ve yeterli donanıma sahip ilaçlama servisleri tarafından yapılmalıdır. Hamam böceği ilacı jel yöntemle uygulandığı zaman evden çıkmaya yada her hangi bir ön hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Jel hamam böceği ilacı uygulanan evde siz içerideyken kolayca yapılan ilaçlama sayesinde iş yeri ve dairenizi boşaltıp günlük hayatınıza hiç bir müdahale olmadan hamam böceği mücadelesi son derece sağlıklı ve etkilidir. Hamam böceği ile mücadele yöntemleri konusunda deneyimli bir firma olarak profesyonel çözüm sunmaktayız.

Ev İlaçlama Yöntemleri Nasıl Belirlenir?

Ev ilaçlama yöntemleri hiç kuşkusuz haşere gurubuna göre değişmektedir. Hamam böcekleri ile mücadele için uygulanan ev ilaçlama teknikleri sıvı böcek ilaçları ve jel hamam böceği ilaçları kullanılarak hem kokulu hemde kokusuz olarak yapılmaktadır. Ancak tahta kurusu ilaçlama, kertenkele ilaçlama ve toz böceği ilaçlama uygulamaları kokusuz ilaçlar yerine kokulu ve yakıcı aktif madde içeren ilaçlar kullanılarak yapılır. Ayrıca ilaçlama tekniği olarak zor ölen haşerelerin dumanlı ilaçlama olarak tabir edilen ulv makinesi kullanılarak, soğuk sisleme makinesi ile yapılmalıdır. En iyi böcek ilaçlama firması olarak hem hamam böcekleri ile mücadele hemde ev böcekleri ve diğer kemirgen çeşitleri ile mücadele için daima en iyi böcek ilaçlarını ve kemirgen ilaçlarını kullanarak ilaçlama yapıyoruz. Evde hamam böceği ile mücadele ucuz böcek ilaçları ile değil profesyonel haşere mücadele ürünleri ile yapılmalıdır. Haşere ilaçlama hem bilgi hemde kalite bir arada bulunursa başarıya ulaşır.

Astek ilaçlama firması olarak, Alman hamam böceği ilaçlama, Amerikan hamam böceği ilaçlama, oryantal hamam böceği ilaçlama, Kakalak böceği ilaçlama, Kalorifer böceği ilaçlama uygulamalarında böcek şikayetinin yoğunluğuna göre yöntem ve ilaç uygulamaktayız. yeni başlayan hamam böceği şikayetlerinde kokusuz ilaçlar yeterli olur. Daha fazla ilerleyen böcek sorunları için jel hamam böceği ilacı kullanıyor ve sağlıklı bir şekilde mekanlarınızdaki hamam böceği çeşitlerini önlüyoruz. Hamam böceği ile mücadele yöntemleri ancak uzman ilaçlama elemanları tarafından eksiksiz olarak uygulanır ve kesin başarıya ulaşır. Böcek ilacı jel yöntemler ancak yukarıda saydığımız ilaçlama yapılan böcekler üzerinde etkilidir. Ayrıca karınca ve gümüş böcekleri üzerinde jel hamam böceği ilaçları önleyici etkiye sahiptir. En iyi böcek ilaçlama şirketleri sağlıklı çözümleri, profesyonel uygulama ve etkili ilaçlar ile sağlar. Sıradan basit yöntem ve etkisiz haşere ilaçları ile böceklerden kurtulmak mümkün değildir.

Hamam Böceği Mücadelesi
Hamam Böceği Mücadelesi

Sıvı Hamam Böceği İlaçları İle Mücadele 

Bilindiği gibi sıvı hamam böceği ilaçlama şekilleri eskiden beri alışılagelen yöntem olarak uygulanır. Ancak yeni nesil hamam böceği mücadele şekilleri bunu bir adım daha ileri taşıyarak çok daha kalıcı çözümler alınmasına olanak sağlamıştır. Yeni nesil hamam böceği ilaçları ile uygulanan hamam böceği ile mücadele yöntemleri kokusuz ilaçlar ve az kokulu yakıcı etkiye sahip böcek ilaçlarının özel karışımlar ile elde edilmesine dayanır. Böcek ilaçlarının içerdiği etken bileşenler tek başına çok etkili olmayabilir. Ancak profesyonel bir ekip tarafından uygun içerikte hazırlanan üst düzey böcek öldürücü maddeler çapraz tepkime sayesinde en zor ölen böceklerin bile direncini kırmakta ve en iyi ilaçlama çözümlerine olanak tanımaktadır. Böcek ilaçlama firmaları farklı hamam böceği ilaçlama teknikleri kullanarak açık ve kapalı alanlarda ilaçlama servisi verirler. Önemli olan böceklerin yoğunluğuna göre en uygun ilaçları seçmek ve bağışıklık kazanmış hamam böcekleri için ani ve kalıcı etkili güçlü böcek imha ilaçlarını uygun yöntemle uygulamaktır.

Az yoğunluklu böcek şikayetleri için, kokusuz ve spreyli ilaçlama yeterli olurken orta yoğunluklu şikayetlerde Jel Hamam Böceği İlacı ile ilaçlama çok daha etkili olur. Ancak daha önce birden fazla hamam böceği ilaçlama yaptırılmış mekanlar için çok daha etkili ve ani öldürücü böcek ilaçları kullanılması şarttır. Özel içerikli ve sisleme yöntemle uygulanan bu ilaçlar yakıcı etkiye sahiptir. Böcekleri saklandıkları yuvalardan çıkarıp öldüren profesyonel bir uygulama işlemidir. Hamam böceği ile mücadele yöntemleri arasında en başarılı uygulama olması yanında profesyonel ve donanımlı ilaçlama ekiplerinin uygulaması olası istenmeyen şikayetleri en aza indirir. Ancak ilaçlama firması seçerken dikkatli davranmak gerekir. Evde hamam böceği ile mücadele için en iyi böcek ilaçlama şirketi ile çalışmak başarının anahtarıdır. Arma ilaçlama olarak daima en üst seviyede böcek ilaçları ve bilinçli elemanlar sayesinde her haşere için en yüksek çözümü sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir